Doslúžila vám v obývačke sedačka? Poradíme, na čo myslieť pri kúpe novej

V dobe neobmedzených možností, ktorú žijeme, je veľmi ľahké stratiť sa v obrovskej ponuke výrobcov nábytku. Ak chcete do svojho interiéru kúpiť naozaj kvalitnú sedačku, mali by ste si premyslieť všetky svoje možnosti a potreby. Ktoré to sú? Čítajte ďalej!

Doslúžila vám v obývačke sedačka? Poradíme, na čo myslieť pri kúpe novej
(zdroj: unsplash.com)

Nezaložte ňou celú obývačku

Veľkosť – rozhodujúca veličina v prípade väčšiny nábytku a pri sedačke to nebude inak. Zmerajte si priestor, do ktorého chcete novú sedačku umiestniť. Ešte predtým, než sa do toho pustíte, si však premyslite, ako bude orientovaná. Obzvlášť, ak máte väčšiu obývačku, mali by ste sa rozhodnúť, ktorú jej časť bude zaberať. Myslite na to, že nemusí byť v jednom kuse a zbytočne veľká. Nezabúdajte, že k vám môže prísť aj návšteva, a v tom prípade by ste si mali nechať priestor aj na iné sedenie, ako sú rôzne kreslá, pufy, taburetky alebo stoličky doložené z jedálne. Pozor, ak je vaša obývačka priestorovo menšia – veľká sedačka ju môže opticky zmenšiť ešte viac. Ak nakupujte online, využite zľavové kupóny s ktorými ušetríte aj desiatky eur, ako obľúbený ASKO zľavový kupón, zľavové kódy Sconto, zľavy Mobelix a mnohé ďalšie.

Aj poťah je dôležitý

Samozrejme, zabudnúť nesmiete ani na konferenčný stolík. Do úvahy berte jeho veľkosť a tvar a pripočítajte aj priestor na pohyb okolo neho. Buďte kreatívni a originálni – vyberte si do obývačky nejaký pekný dizajnový kúsok, ktorý ju pozdvihne a vytvorí aj základ pre jej ďalšie zariadenie. Zamerajte sa aj na poťah, ktorý bude mať veľký vplyv na charakter a náladu miestnosti. Môžete sa rozhodnúť pre výraznú farbu, vzor alebo neutrálne odtiene, no poťah by mal byť „zážitkom“ aj na dotyk. Najlepšou voľbou je textília s prímesou prírodných materiálov. Dôležitá je tiež funkčnosť. Do úvahy preto berte aj to, či máte doma napríklad malé deti alebo zvieracieho domáceho miláčika.

Nezabúdajte ani na to, čo je vnútri

V prípade, že si neviete predstaviť, ako bude vaša sedačka vo vašom novom interiéri vyzerať, môžete si vystrihnúť z kartónu jej maketu a položiť ju na plánované miesto. Pomôže aj kontrastná lepiaca páska, ktorou si môžete na zemi naznačiť siluetu. Pri kúpe sedačky nezabudnite aj na jej „vnútornosti“. Ide o rám a molitany. Rám býva obvykle zložený z komponentov na báze dreva alebo kovu. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa MDF alebo drevotrieskovým doskám.

Dajte prednosť radšej konštrukcii z preglejky, masívneho dreva alebo pevnému kovovému rámu. Kvalitu aj cenu sedačky však skutočne definuje jej výplň – molitan. Pri molitane sú dôležité jeho tri vlastnosti: hustota, tvrdosť a typ. Nekvalitné a lacné molitany sa, samozrejme, veľmi rýchlo deformujú a už o rok-dva začnete pozorovať prvé presedené miesta. Ak v tom stále nemáte jasno, v článku ako vybrať sedačku Nákupná poradňa zdieľa desiatky rád a tipov, na čo treba pri výbere myslieť.