Upratujete doma poriadne? Na toto by ste určite nemali zabúdať aj každý deň!

Väčšinou sa v každej domácnosti robí aspoň raz do roka veľké upratovanie. Či už jarné, zimné alebo letné – podstatné je, že všade sa upratuje inak. Na tom nie je nič zlé, horšie to už je, ak upratovanie obmedzujete iba na jedenkrát v roku. Čo všetko môže nedokonalé upratovanie spôsobiť nášmu zdraviu? A prečo by sme si na ňom mali dávať záležať?

Upratujete doma poriadne? Na toto by ste určite nemali zabúdať aj každý deň!
(zdroj: unsplash.com)

Myslite na detaily

Kuchynské utierky sú skvelou ukážkou toho, ako niekedy podceníme to najdôležitejšie. Hoci sa to určite u väčšiny z nás na toalete leskne ako vo výklade a všetko je dokonale vydezinfikované, málokto si dáva záležať na každodennej výmene kuchynskej utierky. Poviete si, že si do nej len občas utriete ruky, keď vykladáte riad z umývačky? To nevadí. Aj utretie rúk stačí na to, aby sa z utierok stalo najšpinavšie miesto a najviac znečistené miesto v kuchyni. To isté, samozrejme, platí aj o uterákoch v kúpeľni. Vymieňať ich každý deň dá asi zabrať aj práčke, ale určite by ste to mali urobiť aspoň párkrát za týždeň. Ak po romantickom kúpeli či relaxačnej sprche len pretriete vaňu alebo steny sprchového kútu a máte pocit, že je vystarané, musíme vás upozorniť, že to tak celkom nie je pravda, pretože špina a hlavne plesne sa môžu usadiť aj na obkladačkách. Vytrite ich zakaždým do sucha, aby ste uistili, že vo vašej kúpeľni plesne nemajú ideálne podmienky na prežitie.

Umývať neznamená čistiť

Ďalšie miesto, ktoré sa zdá na prvý pohľad čisté a ktoré použijeme niekoľkokrát denne, je umývadlo. Veď v ňom umývame, nemá teda prečo byť špinavé. V skutočnosti pri umývaní rúk alebo riadu umývadlo ostáva špinavé od toho, čo v ňom umývame a čím zanechávame baktérie, ktoré sa držia na jeho stenách. Aspoň raz do týždňa by ste preto mali do umývadla napustiť vriacu vodu, pridať ocot a v prípade nejakých viditeľných škvŕn aj sódu bikarbónu. Tento roztok nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a následne opláchnite. Môžete vyskúsať aj iné čistiace prostriedky – pozrite si napríklad naše rady s nákupom pre upratovanie. Pijete každý deň čerstvú kávu z kávovaru? Asi už viete, na čo narážame. Áno, aj kávovar pri dennom používaní treba denne čistiť. Opláchnite teda všetky odnímateľné časti kávovaru, aby ste z nich odstránili mletú kávu a kávový olej a potom kávovar poutierajte aj zvonku.

Keď sa niečo zašpiní, vyčistite to – hneď

Keď sa zamyslíte nad tým, čo všetko denne ukladáte na kuchynskú linku, možno zostanete sami prekvapení, že nejde len o potraviny, ktoré sa práve chystáte spracovať. Občas tam skončí telefón, občas kľúče, doručená pošta, kabelka a mnoho iných vecí, ktoré sú špinavé a posiate baktériami. Preto by ste mali kuchynskú linku aj niekoľkokrát denne pretrieť prostriedkom s dezinfekciou. Nepoužívajte však tú istú hubku na riad, aj na utieranie linky. A na záver ešte tip, ktorý nebude žiadnou novinkou, ale ktorý sa nám tak, ako mnoho ďalších vecí, nechce vždy urobiť: ak sa niečo rozleje alebo rozsype, mali by sme to okamžite upratať. Obzvlášť, ak sa to udeje na koberec, sedačku alebo iný povrch, ktorý špinu okamžite vsaje. Čím dlhšie to budete odkladať, tým väčšiu škodu narobíte a je možné, že sa už škvrny nikdy nezbavíte. Sledujte nás aj pre ďalšie tipy, ako na upratovanie a dozviete sa napríklad aj to, ako odstrániť žmolky zo sedačky.