Nerastú a nekvitnú? Poradíme vám, ako zlepšiť vo vašej záhrade kvalitu pôdy

To, že sa nejakej rastline vo vašej záhrade nedarí, môže mať niekoľko dôvodov. Tým najčastejším býva pôda. Nie ste si vôbec istí, akú pôdu vo svojej záhrade máte? V nasledujúcom článku sa dozviete, aká pôda a substráty sa hodia k rastlinám, ktoré chcete pestovať.

Nerastú a nekvitnú? Poradíme vám, ako zlepšiť vo vašej záhrade kvalitu pôdy
(zdroj: unsplash.com)

Zistite, nakoľko je vaša pôda „ohybná“

Zem je základným prvkom pre správny rast rastlín, pretože im poskytuje vodu a živiny. Ak poznáte druh pôdy, ktorú v záhrade máte, viete aj zvýšiť jej kvalitu. Neviete, akú pôdu máte? Dá sa to zistiť celkom ľahko. Vezmite kúsok pôdy do ruky a ak sa vám ju nepodarí vyformovať do pevnej gule, ide o piesčitú pôdu. Z hlinitej pôdy sa vám podarí vyformovať valček, ale ak ho budete chcieť prehnúť do kruhu, v strede sa začne rozpadať. Ílovitá pôda sa dá formovať do rôznych tvarov a stále bude držať pokope.

Pridajte humus

Pôda sa skladá predovšetkým z rozložených organických látok ako humus, íl, piesok alebo spraš. Ak ju chcete skvalitniť, podarí sa vám to zvýšením podielu humusu v pôde, pretože ten zhromažďuje vodu a ukladá živiny. Požiadavky jednotlivých rastlín na kvalitu pôdy sú rôzne. Vo všeobecnosti je najvhodnejšou piesočnato-hlinitá až hlinitá zemina s obsahom ílovej zložky. Ak máte takýto typ pôdy, s jej kvalitou si už hlavu lámať nemusíte.

Živiny dodávajte podľa toho, čo sadíte

Samozrejme, pred začiatkom sezóny musíte pôde dodať živiny a prevzdušniť ju. Viaceré štúdie preukázali, že k úspechu v pestovaní vám dopomôžu aj vyvýšené hriadky, ktoré stačí po sezóne iba dosypať zeminou. Ak preferujete skôr klasickú obrábanú pôdu, je tiež dobré prekypriť ju buď záhradným kultivátorom, zrýľovaním alebo okopaním. Pôda bude úrodná, ak v nej bude vyvážený pomer živín presne podľa potrieb jednotlivých rastlín. Na pestovanie zeleniny, sadenie stromčekov alebo prosperitu okrasných rastlín teda potrebujete správny substrát alebo použiť kompost. Konkrétny druh substrátu si môžete kúpiť v akomkoľvek obchode so záhradníckymi potrebami.