Prečo sú štruktúry a textúry dôležité v interiéri

Častý je názor, že najdôležitejšou je paleta farieb a ich kombinácia. Áno, vďaka farbám a ich kombinácii vieme docieliť naozaj veľa. Ak však budú všetky povrchu a textúry rovnaké, nebudú sa vzájomne odlišovať, môže byť dojem aj pri tých najlepších farbách fádny. Zamyslite sa pri skrášľovaní v interiéri aj nad štruktúrou povrchu a textúrami.

Prečo sú štruktúry a textúry dôležité v interiéri
Prečo sú štruktúry a textúry dôležité v interiéri (zdroj: unsplash.com)

Inšpirácia v prírode

Ako to býva nielen v dizajne, ale aj ďalších aspektoch života, pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Aj tu nám pomôže príroda. Ani tu nenájdeme všetky textúry a štruktúry rovnaké, práve naopak. Pritom pohľad na les, lúky, čistinky, jazerá a lesné cesty je často viac ako úchvatný a to v každom ročnom období. Myslite na to aj pri zariaďovaní a dekorovaní.

Rozlišujeme textúry a štruktúry

Pri štruktúrach sa jedná o povrchu, ktoré vieme vnímať aj so zatvorenými očami. Vieme ich pocítiť dotykom. Môže ísť o koberec s vyšším vlasom, omietku ktorá vystupuje do priestoru, drevotrieskový dekor a ďalšie. Textúry sú často popisované ako fotografia nejaké vzoru, ktorý sa opakuje. Môže ísť o maľovku steny, obraz alebo aj tu o materiál drevotriesky či iné. Zamyslite sa nad tým, ako štruktúry a textúry vhodne zakomponujete aj do vášho interiéru.