Vyberáme koberec do obývačky – 3 užitočné tipy, ktorých by ste sa mali držať

V obývačke trávi každá rodina najväčšie množstvo svojho voľného času. Je to miestnosť, kde vítame svoju návštevu a mali by sme sa tam cítiť dostatočne útulne. K pocitu domova dokáže vo veľkom prispieť aj správne zvolený koberec. Ako vybrať koberec do obývačky. O dôležitých parametroch sme vám napísali v tomto článku.

Vyberáme koberec do obývačky – 3 užitočné tipy, ktorých by ste sa mali držať (Foto: unsplash.com)

Veľkosť vašej obývačky

Koberec nemôžete začať vyberať predtým, než by ste mali všetky miery vašej obývačky. Rozmery miestnosti, do ktorej koberec vyberáte, vám určia presné rozmery, po ktorých sa môžete porozhliadnuť. Do malej miestnosti by ste nemali siahať po celoplošnom koberci, pretože ten opticky obývačku ešte zmenší. Naopak, vhodnejšie sú menšie koberce, ktoré budú len pod stolíkom alebo budú len mierne prečnievať. Konkrétne umiestnenie je len na vás.

Štýl bývania

Pri výbere by ste mali zvážiť aj to, aký je štýl vášho bývania. Preferujete minimalizmus, luxusný vzhľad alebo máte radi bláznivé vzory? Koberec by mal ladiť so zvyškom miestnosti. Tento rok sú v trende zaujímavé geometrické vzory, starožitný vzhľad kobercov aj výrazné farby. Ak neviete, čo vybrať a nemáte stanovený ani jeden presný štýl obývačky, tak je najlepšou voľbou neutrálny koberec – hnedý, krémový, béžový, čierny alebo biely. 

Vlastnosti koberca – dĺžka vlasu, materiál a tvar

To, aké bude mať koberec vlastnosti ovplyvňuje jeho cenu aj životnosť. Jedným z najdôležitejších je práve materiál. Medzi klasické patria polyamid, polypropylén, polyester a prírodným materiálom je vlna. Každý má svoje plusy a mínusy. Najdrahším materiálom je práve vlna, ktorá dokáže tlmiť zvuk, je príjemná a aj po rokoch stále vyzerá dobre. Investícia sa určite oplatí.

Koberce sa líšia aj podľa dĺžky vlasu. Môže byť strihaný, slučkový alebo kombinácia vlas a slučka. Strihaný vlas sa hodí do bežnej domácnosti, je hustejší a aj drahší. Slučka má jednoduchšiu údržbu a hodí sa do miestností s vysokou prevádzkou. Kombinácia týchto dvoch typov vlasov je menej trvanlivá, ale môžete si vyberať z množstva štýlov a farieb. Obľúbená ponuke je na stránkach eshopu Mobelix. Pri nákupe online využite aj Mobelix zľavové kódy a ešte aj ušetríte! Môžete pozrieť aj ďalšie zľavy na KuponyZdarma.sk a zľavy na koberce hľadať v časti https://www.kuponyzdarma.sk/dom-a-zahrada/.

Posledným parametrom je tvar koberca. Ten sa odvíja od osobných preferencií, dostupného priestoru a napríklad aj tvaru vášho konferenčného stolíka. Najčastejšie si ľudia vyberajú štvorcové a obdĺžnikové koberce.