Staviate, aby ste mohli bývať vo vlastnom? Vyskúšajte drevodom!

Možno ste počuli veľa názorov, že drevodom je tou najnekvalitnejšou stavbou, ktorú si môžete vybrať za svoj budúci dom. Má, samozrejme, aj svoje nevýhody, ale pre mnohých budú skôr prevažovať jeho výhody. Ktoré to sú?

Staviate, aby ste mohli bývať vo vlastnom? Vyskúšajte drevodom!
(zdroj: unsplash.com)

Chata nie je drevodom

V prvom rade si treba uvedomiť, že drevodom nie je to isté, čo zrub. Ak chodievate na dovolenky na chatu, pravdepodobne ide o zrub – stavbu z dreva určenú na rekreačné bývanie. Drevodomy sú oproti tomu drevené nízkoenergetické montované domy, v ktorých môžete bývať celoročne. Ak ste niekde počuli, že drevodomy majú nízku životnosť, sú napádané hmyzom alebo plesňou a nemajú dostatočnú zvukovú a tepelnú izoláciu, môžeme so stopercentnou istotou povedať, že ide o mýty. V nasledujúcich odsekoch si preto radšej zhrnieme ich výhody.

Lacnejší oproti tomu murovanému

Nízka odolnosť je to, čoho sa budúci majitelia drevodomu asi boja najviac. Treba však povedať, že drevodom je odolný dokonca aj proti požiaru, pretože drevo je pred samotnou stavbou už ošetrené. Samozrejme, kvalita dreva a jeho odolnosť závisí od použitého materiálu a ten zasa od profesionality firmy, ktorú si na to objednáte, preto neodporúčame pustiť sa do výstavby takéhoto typu domu len na vlastnú päsť. Veľkou výhodou drevodomu je jeho cena. Ide totiž o najlacnejší typ stavby. Dajte si však pozor na extrémne lacné drevodomy, ktoré príliš nízkou cenu odzrkadľujú aj nízku kvalitu.

Ako veľká stavebnica

Keďže pri drevodome ide o nízkoenergetickú stavbu, ani náklady na kúrenie nie sú vysoké. Postavíte ho tiež omnoho rýchlejšie, než murovaný dom – pri drevodome ide o tzv. suchý typ stavby, a tak netreba čakať napríklad na zaschnutie betónu. Hrubá stavba montovaného drevodomu je tiež rýchla, pretože jednotlivé kusy len poskladáte podľa podrobného projektu. Nemusíte sa báť ani vonkajšej fasády a toho, že do svojho okolia možno nezapadne. Drevodom dokáže vyzerať ako klasická murovaná stavba, je len na vás, aký vzhľad si vyberiete. V neposlednom rade ide o veľmi eco-friendly budovu, keďže drevo patrí k obnoviteľným zdrojom.