Čo nechcete doma vidieť a ako sa toho zbaviť – čo s hmyzom, nočnou morou každej gazdinky

Asi sa vám už niekedy stalo, že ste otvorili dózu s múkou, skriňu alebo dvere do kúpeľne a naskytol sa vám nemilý pohľad na jedného alebo viacerých malých tvorov s nožičkami, ktorí si u vás doma začali budovať svoje prechodné bydlisko. Čo robiť s takýmito nevítanými návštevníkmi, ak sa chcete vyhnúť objednaniu deratizéra alebo chemikáliám na ich vyhubenie?

Čo nechcete doma vidieť a ako sa toho zbaviť – čo s hmyzom, nočnou morou každej gazdinky
Čo nechcete doma vidieť a ako sa toho zbaviť – čo s hmyzom, nočnou morou každej gazdinky (zdroj: unsplash.com)

Nezabúdajte pravidelne kontrolovať potraviny

Či sa u vás objaví hmyz, nie je otázkou toho, ako často upratujete. Škodcovia si svoje cestičky totiž vždy nájdu a keďže ničia nábytok, znehodnocujú potraviny a môžu spôsobiť rôzne alergické reakcie, je najlepšie čo najskôr sa ich zbaviť. Môže sa zdržiavať v rôznych priestoroch – jedným z nich je aj kuchyňa. Tam môžete natrafiť napríklad na potravinové mole. Sú to malé sivé alebo béžové motýliky, ktoré si so sebou môžete pokojne priniesť z obchodu. Ak v nejakej nádobe v potravinovej skrinke potravinové mole uvidíte, okamžite vyhoďte všetko, do čoho sa pustili. Rozmnožujú sa totiž veľmi rýchlo.

Ak nechcete mať na oblečení diery

Ďalším častým návštevníkom našich šatníkov býva moľa šatová, malý motýlik s lesklými až striebornými krídlami. Na pohľad síce vyzerá neškodne, ale môže vám totálne zničiť oblečenie. Priťahuje ju pot a zvyšky kože, takže ju občas nájdete aj v kope špinavej bielizne. Zbaviť sa mole šatovej môžete predovšetkým prevenciou – tým, že do skrine zavesíte špeciálne nástrahy, či už tie z drogérie, alebo jednoducho vrecúško s levanduľou, rozmarínom či škoricou. Ak prichytíte mole pri čine, okamžite ich z oblečenia odstráňte a operte ho.

Ekologicky a jednoducho

Či už vás otravujú chrobáky, muchy alebo komáre, všetky z nich neznášajú mätový zápach. Takže ak zmiešate osem kvapiek s trochou vody a nasprejujete to do rohov miestností, zbavíte sa ich. Univerzálnym prostriedkom je tiež ocot (zrieďte ho ale s vodou v pomere 1:2) a sóda bikarbóna, tú stačí po rohoch miestnosti rozsypať. Hmyz ešte neznáša zápach štipľavého korenia. Ak ho teda chcete nadobro vyhnať z domu, rozsypte čili korenie na miesta, kde sa najčastejšie zdržuje.